Osobní rozvoj - nutná podmínka úspěchu

07.04.2020

Lidé často říkají, že moudrost přichází s věkem. To si nemyslím.  Moudrý může být i mladý člověk. Jestliže chcete být moudří a žít život, který jste si vysnili, potřebujete poznat a rozvíjet svůj osobní potenciál.

Ten si můžete představit jako pomyslný diamant, který je ukrytý někde hluboko ve vašem nitru a vy jej díky rozhodnutí růst začnete vybrušovat.

Pojďme se tedy podívat na několik principů, které vám na  této cestě pomohou:

1. Rozhodněte se růst - jedinou cestou, jak zlepšovat kvalitu svého života, je zlepšovat sama sebe. Jestliže chcete zlepšit svoje podnikání, vztahy, růst jako leader, vylepšit svoji finanční situaci, rozvíjet potenciál svých dětí, musíte rozvinout určité dovednosti.  Jediný člověk, kterého ve svém životě můžete změnit, jste VY SAMI, nikoli váš partner, spolupracovník, kolega, dítě. A skvělé je, že když se  do toho pustíte, začne se "náhle" zlepšovat i vaše okolí.

2. Nejlepší doba je teď - začněte se svým růstem hned. Nepočítá se to, co plánujete udělat, ale co uděláte. Dejte si pozor na chorobu zvanou NĚKDYSMUS - udělám to někdy. Zlepšete svůj život právě teď. Je jedno čím začnete.  A proč začít právě teď? Cesta na další úroveň vede do kopce a bude vás stát určité úsilí a čím dříve začnete, tím více se v průběhu svého života přiblížíte k plnému rozvoji svého potenciálu. Náš čas není neomezený.  Lepší čas pro začátek než je právě teď stejně neexistuje!

3. Dejte rozvoji energii - seberozvoj je rozvojem vaše potenciálu, abyste naplnili své životné poslání, sny. Někdy vás to bude naplňovat a bude se cítit skvěle, jindy naopak budete muset vyvinout hodně usílí, abyste ráno vstali z postele a šli něco dělat. Věřte mi, stojí to za to!

4. Nezastavujte rozjetý vlak -  líbí se mi citát, který říká, že : "Největším nepřítelem zítřejšího úspěchu je úspěch dnešní". V krátkosti si úspěch užijte, oslavte jej a potom zase vykročte na cestu za dalším, vyšším cílem.  Jestliže chcete i nadále zažívat úspěch, potřebujte růst dál.  

5. Účte se - nejlepším způsobem, jak nepropadnou iluzi nekonečného úspěchu je neustále se učit. To je i jeden z důvodů, proč v mé kabelce najdete vždycky nějakou knihu. Využívám "hluchých" časů při čekání na děti a čtu si, podtrhávám si nebo si vypíši pár zajímavých myšlenek. V autě můžete poslouchat motivační nahrávky nebo podcasty, které máte v telefonu.

6. Vytvořte si plán - klíčem k dlouhodobému zlepšování se je vytvoření si  konkrétního plánu růstu a jeho dodržování.  Najděte při tvorbě svého plánu osobního rozvoje tři až pět oblastí ve vašem životě, ve kterých se chcete zlepšit a pravidelně se jim věnujte (ideálně od pondělí do pátku) . Potom k těmto oblastem vyhledejte knihy, časopisy, videa, nahrávky a dejte je do svého týdenního plánu. Doporučuji si do svého plánu napsat, že za rok přečtete alespoň 12 knih, což je při pravidelném čtení 15min. denně velmi reálný cíl. A poslechnete si nebo přečtete 52 článků či nahrávek, tzn. alespoň 1 článek či nahrávku týdně. Je to mnohem efektivní způsob, než potom vše dohánět o víkendu či dovolené.

7. I růst má svoji cenu - cenou za růst je nepohodlnost, kdy vystupujete ze své zóny pohodlí a vstupujete do zóny učení. Vyžaduje disciplínu, vezme vám čas, potřebujete na něj peníze, abyste si mohli koupit knihy a další materiály. Růst vyžaduje změnu a možná se někdy budete cítit i osamělý. To je i důvod, proč řada lidí na rozvoj rezignuje.  Úspěch ale vyžaduje určité nasazení a váš život se nezmění, pokud budete sedět doma a čekat, až se něco stane. Vy sami jste tvůrci svého života a je jen na vás, jestli budete jednou na smrtelné posteli vzpomínat na to, co byste ve svém životě udělali jinak nebo prožijete život snů se všemi  jeho plusy i mínusy.

8. Aplikujte do praxe - Robert Rohm řekl: " Nedopusťte, aby vás vaše učení dovedlo k vědomostem. Nechť vás vede k činům." A jestliže máte pocit, že je váš život pořád stejný, pravděpodobně jste svému plánu rozvoje nedali dostatek času, nebo jste se soustředili na špatné oblasti či zdroje informací, nebo jste nabyté vědomosti neaplikovali v praxi.  Pro aplikaci do praxe si položte následující otázky: " Kde bych mohl/a tuhle vědomost využít?, Kdy bych to mohl využít? a Kdo ještě tohle potřebuje vědět?"

Přeji vám, abyste na vaší cestě růstu vylezli na horu svého osobního potenciálu. Je to cesta, které nebudete nikdy litovat!

Mějte se fajn :-)